AVNİ YILDIRIM 11 EKİM ÜNVAN KORUMA MAÇINA ÇIKICAK Profesyonel Boks HaberleriKategori: »

Avni Yıldırım: Boks yaparken entellektüel olacaksın Profesyonel boksör Avni Yıldırım 24 yaşında ve Dünya Boks Federasyonu'nun (WBC) verdiği 2 önemli kemerin sahibi. Çıktığı 6. maçında yılların şampiyonu Glen Johnson'ı Miami'de yenerek galibiyetle Türkiye'ye büyük bir gurur yaşattı. Menajerliğini Ahmet Öner'in yaptığı başarılı boksör ile Ahmet Tatlıses ve İbrahim Tatlıses'le yollarının kesişmesinden hayat hikayesine kadar her şeyi anlattı.

Ringlere yıldırım gibi düştünüz, siz kimsiniz Allahaşkına?

Aslen Sivaslıyım, 24 yaşındayım, 10 senedir boks yapıyorum. Profesyonel boksta Türkiye’nin tek temsilcisiyim şu an. Hafif ağır sıklette boks yapıyorum; 80 kg’yim, boyum 1.83.

Milleti utandırıp ödüller aldınız!

Evet 2 tane, profesyonel olarak 6 maç yaptım. İlk kemeri çıktığım 3. maçta aldım, George Beroshvili ile Antalya’daki (Şubat 2015) karşılaşmamdı, Dünya Boks Federasyonu’nun (WBC) Gençlik Kıtalararası Kemeri, diğeri de 6. maçımda, Miami’de (Ağustos 2015) Glen Johnson’ı yenerek aldığım Dünya Boks Federasyonu’nun (WBC) Gümüş Büyükler Kıtalararası Kemeri. Şimdi gözümü Dünya Şampiyonluğu’na diktim.

Dünya sıralamasında kaçıncısınız şu an?

26. sıradayım, ama 11 Ekim’de Almanya’da Berbard Don Fack ile oynayacağım maçı alırsam ilk 15’e yükseliyorum.

Dünya Şampiyonası’nda siz kimle maç yapmak isterdiniz?

Adonis Stevenson, Jean Pascal, Sergey Kovalev gibi isimleri çok isterim.

Dünya Şampiyonu olunca aşağı yukarı ne kazanacaksınız?

En kötü ihtimal; 2,3 milyon Dolar… Ama önemli olan kazanmak; para sonra gelir.

"İbrahim Tatlıses maddi manevi sponsorum"

İbrahim Tatlıses’in oğlu Ahmet Tatlıses de işin içine giriyor...

O da çok şans! Benim hocam Şahan Gökbakar’a ders veriyordu, bu vesileyle Şahan Abi’yle tanışıyorduk; bir gün onunla Seyrantepe Tatlıses Kebap’tayken Ahmet Tatlıses’le tanışma fırsatım oldu.

Hayatınızda çok acayip tesadüfler var!

Tanıştıktan sonra hayranlığım oluştu ona karşı, ağır abi, reis gibi mesela... Tabii onda da babası İbrahim Bey’den geçme bir yetenek var, keşfetmek gibi.

Tatlıses bu işin neresinde?

O ‘manevi destek veriyorum’ diye mütevazılık yapıyor ama maddi manevi sponsorumuz. 3’üncü maçtan beri hep yanımızda. Hatta beni İbrahim Bey’le de tanıştırdı, Miami’deki maçımda benim hakkımda 3 tane tweet de attı.

"Ölümden korkmam"

Korktuğunuz olur mu ringte?

Hayır, ben korkmuyorum; çok korkusuzum gerçekten. Yumruklardan ya da hamlelerden kaçmıyorum; Türk olduğuma zaten inanmıyorlar; Meksikalı ya da Amerikalı diyorlar.

Size ‘bu maçtan sonra öleceksin’ deseler...

Ölümden korkmam! O kadar söyleyeyim. Ahmet Öner’de beni çeken şey de bence o.

"Ringte olduğum sürece aşk yasak"

Ya aşk? Kızların ilgisi artmıştır!

(Gülüyoruz) Tabii arttı, özellikle Miami’deki maçta başarılı olduktan sonra. Şimdi bir de Miami’ye taşınıyoruz Ahmet Öner’le, ilgi daha da arttı tabii ki ama aşk yasak!

Aaa? Neden?

Boks bütün hayatımı kapsıyor, vakit yok; hayatında biri olunca ona istediğin gibi vakit ayıramazsın 
ve sorun çıkar. Aşk aklındayken boks yapamazsın ki! ‘Niye aramadı, şimdi niye böyle mesaj attı’ diye diye konsantre olamazsın spora.

Galeri

© 2019 | Kadıköy Boks Spor Kulübü akarenet mobil uygulama