Dev zafer Profesyonel Boks HaberleriKategori: »

İngiliz boksör kendisinden 28 cm daha uzun ve 44 kilo daha ağır şampiyon Rus Nikolai Valuev’i sayıyla yenerek Dünya Boks Birliği (WBA) ağır siklet şampiyonluğu unvanını kazandı.
 

DAVID HAYE WBA ŞAMPİYONU - FOTOGALERİ

ALMANYA’nın Nuremberg kentinde ringin devi Nikolai Valuev ile kendisinden 28 cm daha kısa ve 44 kilo daha hafif David Haye karşı karşıya geldiler. Bir yanda 2.18 metrelik ve 145 kiloluk Rus Valuev, diğer yanda 1.90’lık ve 101 kiloluk İngiliz Haye... Masallarda devlerle mücadeleden akıllı olan iyi yürekli kahramanlar galip çıkar. Haye iyi yürekli mi bilinmez, ama akıllı dövüşüp devin elinden Dünya Boks Birliği (WBA) ağır siklet şampiyonluğu unvanını aldı. Hem de Muhammed Ali’nin “Kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım” sözünün en güzel örneklerini sergileyerek.

53 maçında 2 yenilgi

12 raund boyunca Valuev’in peşinde koştuğu ve bir köşede sıkıştırmaya çalıştığı 29 yaşındaki Haye, zaman zaman kroşe ve direklerle rakibini hırpaladı. Son raundun son saniyeleri dışında 36 yaşındaki Valuev, etkili olamadı. Karşılaşma sonunda hakemlerden ikisi 116-112 maçı İngiliz boksöre verirken, birinin değerlendirmesi 114-114 oldu. Böylece Valuev, 53. maçında 2. yenilgisini alırken, Haye 24. maçında 23. galibiyetini elde etti.
Lennox Lewis’in ardından ağır siklet şampiyonluğu unvanını kazanan ilk İngiliz olan Haye, bundan sonra WBA şampiyonluğunu korumak için ilk maçını önceki gün Adnan Serin’i 7. raundda teknik nakavtla yenen ABD’li John Ruiz ile yapacak.

David Haye

* Bu galibiyet benim için çok şey ifade ediyor. Küçük bir çocukken dünya ağır siklet şampiyonu olmayı istiyordum. Ben izin verip ona yumruk atmak için yaklaşmadığım sürece Valuev bana yaklaşıp yumruk atamadı. 
* Maçın başında kafasına vurdum ve benim için çok acı verici oldu. Tuğla duvara vurmak gibi birşeydi. Anladım ki, elimi kırmıştım. Bana amatör bir boksör gibi bakmasını sağladım. Benim tarzımdan şüpheye düştü. Ama yine de kazandım.
* Kazanmanın anahtarı benim hızımdı. İnsanlar benim hızımın farkında değildi. Ayrıca güçlü yumruklarım var. Atletik biriyim ve eğer boksör olmasam, futbol veya rugby oynuyor olurdum. Herkes benim çılgın olduğumu düşündü ama ben onun beni yakalamasını istedim.
* John Ruiz, küçümseniyor ama aslında çok iyi bir boksör.

BOKS MAÇI İNGİLİZ GAZETELERİNDE

Sunday Mirror  David Haye, Nikolai Valuev’i yenerek dünyanın ağır sikletteki yeni kralı oldu ve böylece David, Goliath’ı bir kez daha katletti. İngiltere’nin Wayne Rooney ile Jenson Buttan’a rakip yeni bir süperstarı var.
Mail on Sunday  David Haye geçen gece bir devi alt etti ve İngiliz sporseverlerin gözlerinde büyük yer edindi.
The Observer  David Haye 12 raund boyunca, özellikle elinden sakatlanmasına rağmen sihirbaz gibi hareket etti, Nikolai Valuev’i aldatıp WBA ağırsiklet şampiyonluğunu kazandı.

© 2019 | Kadıköy Boks Spor Kulübü akarenet mobil uygulama